Poradnikowo

Gdzie publikować opowiadania? – Poradniesiąc 4.0.

gdzie publikowac opowiadania - Poradniesiac 4.0.
Wpis zbiorczy Gdzie publikować opowiadania? jest jedną z części serii Poradniesiąc.

Zdarzyło mi się już pisać na różne tematy – radziłam, skąd brać inspiracje do tworzenia opowiadań i pomagałam zebrać się do pisania. Doszło do mnie jednak niedawno, że popełniony sto lat temu post na temat tego, gdzie publikować opowiadania, nieco zdążył się przedawnić. Od tej pory niniejszy wpis staje się więc częścią serii Poradniesiąc z numerem 4.0. o niezmienionym tytule:

gdzie publikować opowiadania?

Jakby się dłużej nad tym zastanowić, coś na pewno przyszłoby ci do głowy. Każdemu przychodzi.

 

Zwykle ludzie odpowiadają na pytanie „gdzie publikować opowiadania?” słowami „w internecie”. I jakaż byłaby to cenna sugestia, gdyby internet nagle nie rozrósł nam się ostatnio niczym drugi świat!

Jest w nim tyle miejsc, do których możemy się udać, tyle rzeczy do zobaczenia. A ty, jak sądzę, chciałbyś w nim znaleźć kawałeczek przestrzeni dla swojej twórczości.

Wychodząc naprzeciwko tym oczekiwaniom, pozwoliłam sobie w kolejnych kilku wpisach tego poradniesiąca (tak, tak, wszystkie pojawią się w tym miesiącu!) zebrać wady i zalety miejsc, w jakich można zostawić swoje teksty. Będą to kolejno:

  1. Własny blog / własna witryna – o zakładaniu bloga i jego dostosowywaniu już sporo napisałam, ale jakoś nigdy nie podeszłam do sprawy czysto zyskownie. Czy opłaca się w ogóle posiadać własną stronę i na niej pisać? Na pewno uda się na te pytania znaleźć odpowiedzi.
  2. Portale literackie – czy wszystkie są takie same i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na publikację na nich czegokolwiek.
  3. Portale społecznościowe – nowe oblicze internetowej literatury, czyli zamiast zachęcać ludzi, by przyszli do nas, my przychodzimy wprost pod ich wirtualne drzwi.
  4. A może by tak do wydawnictwa?… – czy to już czas, by wyjść poza internet?

W kwestii wyjaśnienia – temat drugi poruszyłam już dawno temu w ramach współpracy z dwoma portalami (z których jeden wygasł, cóż), teraz został on jednak odświeżony o nowe przemyślenia po latach mojej obecności w takich miejscach. W tej chwili jest w przebudowie, dlatego nie jest dostępny od razu.

Warto powiedzieć też sobie, że pomimo stworzenia całej serii o tym, gdzie publikować opowiadania, nie sposób byłoby wyczerpać ten temat nawet w połowie.

Chcę się w nim skupić nie na samych możliwościach publikacji, bo te informacje śmiało znaleźć można z pomocą wyszukiwarki, ale na ewentualnych plusach i minusach rozwiązań, które sama mam już za sobą.

Żeby dopełnić wiedzę tu zawartą, warto będzie poczytać sobie wcześniej już opublikowane wpisy na temat konkursów czy wyzwań literackich, które przecież też są pewną formą publikacji, choć oczywiście nie każdemu muszą przypaść do gustu.

Jeśli o wstęp chodzi, to chyba wszystko. Pierwszy wpis pojawi się w ciągu kilku kolejnych dni. By być na bieżąco, zerknij tutaj.

~***~

Odwiedź mnie też na:

fb black czerwony piachwattpad black czerwony piachtwitter black czerwony piach
~ bieżące info ~ część twórczości ~ nieco luźniej
  • Anonimowy

    Pióromani… pomysł ciekawy. :) Jeszcze bardziej ciekawi mnie, jak to będzie działało w praktyce. Może nawet przetestuję na sobie.
    Dzięki za umieszczenie Warsztatu.
    Czekam na kolejne wpisy z cyklu, bo zapowiada się ciekawie.
    Pozdrawiam
    Karina

  • Nawet nie wiesz, jak jestem Ci wdzięczna za ten post. Od dawna zastanawiałam się, gdzie znaleźć dobrą krytykę, ale jakoś nigdy nie wpadłam na pomysł, żeby poszukać w internetach… Podwójnie fajnie, bo do tego poleciłaś jakieś portale. Dlatego wielkie, stokrotne dzięki!

    • Bardzo się cieszę, że się przydałam ^^.

    • To teraz jeszcze pytanie, czy w internetach można znaleźć jakiegoś tłumacza, na portalach o podobnej zasadzie

    • Tłumacza? Czyżbyś chciała wkroczyć z pisaniem na amerykański rynek? ;)

      Nie, serio się pytam. Tłumacza? Po cóż?

    • Uwaga, historia życia XD – Jest mi trochę smutno, bo nikt z moich znajomych nie ma zielonego pojęcia o Transformers, i tym samym nie mam z kim się dzielić pisanymi fanfikami… A tak mogłabym podrzucić je kilku nie-polskojęzycznym znajomym *chlip*

    • Grubsza sprawa ^^.

      Tłumaczenie opowiadań to wyższa szkoła jazdy, a i przekładać powinien tylko ktoś, kto sam umie pisać. Nie potrafię ci pomóc, ale jeśli kiedykolwiek trafię na coś, co mogłoby się przydać, nie omieszkam o tym powiadomić :).

  • Anonimowy

    Ok, czas chyba coś nabazgrać i dać komuś do sprawdzenia. Mam tylko nadzieję, że znajomi będą szczerzy. Dzięki za info :)

  • Hejka, tu czytelniczka Twojego bloga! Nominowałam Cię to LBA. Gdyż uważam, że w ciekawy sposób prowadzisz tego bloga :) Po szczegóły gry zapraszam do mnie:
    http://szkarlatny-atrament.blogspot.com
    Życzę miłej zabawy :D

  • Anonimowy

    Pióromani brzmią genialnie, szkoda, że nie znałam tej strony wcześniej :) Idę się zarejestrować :)
    Ja polecam http://forum.artefakty.pl i http://forum.mirriel.pl

    • Na Artefakty zdarzyło mi się zaglądać przez pewien czas. Bardzo przyjemnie, administracja miła, ale niestety nic nowego się nie dzieje. A szkoda.

      A Pióromanów polecam serdecznie. Do tej pory jestem szczerze oczarowana tym pomysłem i jego wykonaniem.

      Pozdrawiam!

  • Dziękuję Ci za ten post! Naprawdę mi pomógł. Poszukuję właśnie takich portali, bo jak dotychczas żaden nie okazał się zbyt pomocny. Co prawda mam już trochę doświadczenia w pisaniu, ale brakuje mi "fachowej" i szczerej opinii.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. :)

    • Bardzo się cieszę.
      Podobnych portali jest naprawdę sporo – wystarczy poszukać, ale jeśli miałabym coś szczerze polecić – cóż, wyżej już to zrobiłam ;).

  • Nie przeczytałem niestety całej dyskusji w komentarzach, ale chcę jeszcze podrzucić bardzo interesującą stronę. Mam na myśli http://www.fantastyka.pl/ Można zamieszczać tam swoje teksty do betowania i zawsze się znajdzie ktoś kto wytknie nam nasze błędy. No i zawsze znajdzie się kilka osób chętnych do czytania naszych tekstów, więc warto się nim zainteresować. Przynajmniej na początku. Sam miałem pewien epizod związany z tą stroną, ale teraz wolę prowadzić już własną :D

    • Nowej Fantastyce przyglądałam się długo, można tam znaleźć sporo wartościowych prac, na których z pewnością da się nauczyć tego i owego – i to chyba przez ten poziom zrezygnowałam z publikacji opowiadań w tym – zobowiązującym przecież samą nazwą – serwisie.
      Trzeba jednak przyznać, że pomimo poziomu jest to po prostu jeden z tych portali, które wyglądają jak zwykłe fora, na których albo ci ktoś odpowie – albo nie. A tego chcielibyśmy przecież uniknąć :).

  • Sileth

    Polecam opowi.pl
    To naprawdę dobry portal, ma masę cudownych użytkowników. Jedyną jego wadą jest leniwy administrator, który czasem wysłucha naszych próśb o zmiany. Ale my jesteś uparci i wywalczyliśmy naprawdę wiele rzeczy, a opowi zmienia się na coraz lepsze! Sami nawet organizujemy różne konkursy, bez jakiejkolwiek pomocy spoza nas.
    Pozdrawiam. X

  • ADMIN: Poniższe wpisy odnoszą się do poprzedniej wersji wpisu, gdy ten traktował wyłącznie o portalach literackich. Z dniem dzisiejszym post staje się integralną częścią serii Poradniesiąc, w całości dostępnej pod tym linkiem: czerwonypiach.pl/poradnikowy-spis-tresci/

  • Ja ciągle zbieram się do udziału w jakimś konkursie, pomysłów pełno w głowie brakuje jednak odwagi. Teraz ciężko się wybić, ale jak się jest upartym nie ma rzeczy niemożliwych

  • Kamila Posobkiewicz

    Chętnie się dowiem czegoś na ten temat, bo właśnie piszę baji i sxukam miejsc do publikacji. Dzięki za inspirację.

  • Moje opowiadanie zgadza się z tematyką bloga, więc tam dodaję :)

  • Natan

    Ja publikuję na Antresoli Kulturalnej (www.antresolakulturalna.pl)

  • Kamila

    Swoje opowiadania publikuję tutaj: https://portalludzisztuki.pl/. Strona jest fajna dlatego, że można liczyć na ocenę mentora i to nie byle kogo ;)

    • Kogo na przykład? Z chęcią się dowiem ;).

      • Kamila

        Kiedyś mój tekst ocenił Tadeusz Ross. Ale można też trafić pod ocenę Krzysztofa Dzikowskiego, Laury Łącz, Małgorzaty Piekarskiej. Są eksperci w różnych dziedzinach. Na stronie głównej są wymienieni :)

        • Faktycznie, popatrzyłam i jest ich całkiem sporo. Ciekawi mnie tylko, jaka jest szansa, że to właśnie eksperci nas skomentują i ocenią. Trzeba zrobić coś specjalnego, żeby przybyli do naszych prac, czy może w końcu docierają do każdego? W to ostatnie jakoś nie chce mi się wierzyć, ale kto wie! :D

          • Ada Küpper-Weisser

            Mam tam konto od kilku tygodni, wrzucilam swoje foty i czekam, tez jestem ciekawa czy ktos to oceni i jaka jest szansa :p mojej kolezance ocenili kiedys, czekala chyba z rok i ciagle cos wrzucala. Z tego co czytalam na tym forum to oni sobie wybieraja najlepsze prace i wtedy jest jakis odzew. No coz, warto probowac ma pewno ;)

          • Byłoby niezręcznie, gdyby wybierali losowe, a nie te najlepsze – to akurat dobrze. Próbować z pewnością warto, jeśli ktoś ma cierpliwość. Mi chyba by jej brakowało do czekania przez rok :D. Podziwiam!
            Inna sprawa, że faktycznie mało kto tam na razie publikuje. Może to też przez fakt, że portal nie jest zorientowany tylko na literaturę? Zdjęcia czy filmy są łatwiej przyswajalne przez przypadkowego odwiedzającego. Taki już widocznie los piszących, co zrobić ^.^”

          • Kamila

            No niestety literatura jest ostatnio mocno na marginesie, video wszędzie króluje ;) Ja tam będę wrzucać gdzie się da jednak swoją twórczość, wierzę, że kiedyś ktoś ją zauważy :)

          • Ja już nawet kombinuję, jak literaturę przelać do zdjęć i filmów :D. Niełatwe wyzwanie, ale szczerze wierzę, że nie ma co narzekać, tylko trzeba robić swoje. No i czasem się gdzieś komuś pokazać, bo ludzie już nie chcą sami szukać rozrywek, tylko czekają, aż rozrywka przyjdzie do nich. Ciężkie czasy! :D

          • Kamila

            Albo zacząć pisać scenariusze, co zrobić ;))

          • Wyjście dobre jak każde inne ;).

          • Kamila

            Bierzecie udział w Polskim Festiwalu Sztuki?

          • Kamila

            Tak jak koleżanka niżej pisze, czasem trzeba się naczekać, bo wybierają perełki i sami decydują kto co ocenia ;) Na razie nie ma tam chyba zbyt dużo osób więc szanse wzrastają ;)

    • Lidia

      Zgłaszasz się w tym roku na Polski Festiwal Sztuki?

  • Mentalista

    http://www.antresolakulturalna.pl nowa stronka, ale widać, że zrobiona z głową. Od jesieni planowana wersja papierowa w formie miesięcznika, do którego będą wybrane teksty. Fana perspektywa. Polecam.

  • Biały Królik

    Jako początkujący, można powiedzieć, że mam za sobą trzy kroki: blog, konkursy i portal społecznościowy. Choć dopiero pierwsze opowiadania tworzę, to liczę, że dotrą do większej liczby użytkowników.