Poradnikowy spis treści

Główną poradnikową serią na Czerwonym Piachu jest Poradniesiąc – czyli miesiąc porad pojawiający się co jakiś czas, omawiający jedno konkretne zagadnienie. Są to raczej wskazówki namawiające do myślenia i poszukiwania, aniżeli sztywne zasady i reguły, do których będziesz się musiał zastosować. Więcej o samej idei przeczytasz we wstępie.

Poniżej znajdziesz zaś spis wiszących już na stronie poradników i tych mających dopiero powstać. Jeśli chciałbyś zaproponować własny temat, napisz o tym w komentarzach. Pamiętaj, że jestem tu dla ciebie.

Poradniesiąc 1: Początki [blogowania] są najważniejsze!

  1. Jak zacząć opowiadanie / internetową książkę? – czyli odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie po tej stronie internetów – nie mogłam zacząć inaczej!
  2. Gdzie i jak założyć bloga? – o ile pierwszy wpis może się przydać tym już piszącym, ten skierowany jest raczej do planujących swoją blogową przygodę: trochę moich wspomnień, rad i opowieści o blogowych platformach.
  3. Jak często pisać posty na bloga? – o tym, jak długo czytelnik jest w stanie wytrzymać bez twojego pisania i dlaczego odejdzie zaraz po upływie tego czasu.
  4. Pierwsi czytelnicy bloga – skąd ich wziąć? – czyli o metodzie, która działa – przynajmniej na początku.

Poradniesiąc 2: Pisanie – Skąd brać inspiracje, skąd czerpać motywację?

  1. NaNoWriMo – co to takiego? (Pomóż mi się zebrać do napisania powieści!) – wpis głównie dla tych, którzy chcieliby wreszcie stworzyć jakąś dłuższą formę, ale albo się nie chce, albo nie ma czasu, albo są nowe jutuby do przeoglądania.
  2. Konkursy literackie – na czym polegają i dlaczego warto brać w nich udział? – zwykłe i niezwykłe, o nagrodach nieco innych niż 100 złotych do kieszonki.
  3. Wyzwania literackie – co to takiego? – internetowe współzawodnictwo, pisanie ze wskazanych inspiracji.
  4. Gotowy pomysł na opowiadanie – skąd wziąć i jak dobrze wykorzystać? – czyli pogotowie pomysłowe, gdy już musisz coś napisać, a nie masz choćby zalążka pomysłu.

Poradniesiąc 3: Tworzenie wygodnego i czytelnego bloga

  1. Nazwa i adres bloga – jak wybrać właściwie? – czyli trochę o tym, skąd wziąć pomysł na nazwę dla swojego bloga i czego wystrzegać się przy jej tworzeniu.
  2. Jak powinien wyglądać zadbany blog? – nieco kwestii czysto technicznych, od kolorystyki po wybór czcionki i osobiste narzekania na to, czego czytać się nie da.
  3. Formatowanie tekstu i jego przygotowanie do publikacji – podział, wyrównanie, wyróżnianie fragmentów wpisu – bardzo podstawowe rzeczy, o których często zapominamy, a które poprawiają estetykę wypowiedzi pisemnej (każdej, nie tylko blogowej).
  4. Jak uporządkować treści na blogu? – coś o numerowaniu postów, o tworzeniu ich spisów, odnośnikach ułatwiających nawigację i przydatnych widgetach.

Poradniesiąc 4: Gdzie publikować opowiadania?

  1. Własny blog / własna witryna – czy opłaca się w ogóle posiadać własną stronę?
  2. Portale literackie – czy wszystkie są takie same i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na publikację na nich czegokolwiek.
  3. Portale społecznościowe – nowe oblicze internetowej literatury, czyli zamiast zachęcać ludzi, by przyszli do nas, my przychodzimy wprost pod ich wirtualne drzwi.
  4. A może by tak do wydawnictwa?… – czy to już czas, by wyjść poza internet?

Oprócz poradniesięcy zdarzyło mi się opublikować na razie dwa nieprzyporządkowane do żadnej listy poradniki. Jeden jest jeszcze z blogspotowych czasów, drugi z tych nieco późniejszych i z pewnością kiedyś podepnę go do któregoś z poradniesięcy (edit: już podpięty).